Druhý projektový den v 8.A

Den zdraví

Plasmaferetické centrum

Když jsme dorazili do Sanaplasmy, přivítala nás paní doktorka Králová. Vysvětlila nám, z čeho se skládá krev, co je to plazma a k čemu se plazma používá. Dozvěděli jsme se, že plazma se používá k výrobě léků, při porodu nebo také při popáleninách. Později nás provedli po oddělení, kde se odebírá plazma. Překvapila nás cena jednoho přístroje na odebírání plazmy, která byla 500 000 Kč. Do přístroje se vkládá set, který je na jedno použití. Naše paní učitelka si nechala odebrat plazmu. Jako první odebrali paní učitelce tři lahvičky krve na krevní testy. Potom paní učitelku připojili k přístroji a proces začal. Trval 30-40 minut, ale u mužů odebrání plazmy trvá 50-60 minut. Během tohoto procesu se krev dostane do přístroje, kde se oddělí od plazmy a poté je vrácena do těla. Tento proces se opakuje třikrát.
1 litr plazmy stojí 2 500 Kč. Tato exkurze nás velmi poučila a dozvěděli jsme se hodně zajímavých věcí.
Napsaly: Kučerová Johana, Švidrnochová Veronika, Havrlantová Jesika, Střížová Veronika a Peřichová Nikola.

V centru Ostravy je nově otevřená firma SANAPLASMA, kde nám přednášeli, co to plazma je, jak je potřebná k životu a také, že se bere z krve a jsou na to zvláštní přístroje, které vezmou dárci krev a pak z ní získají plazmu. Krev se poté vrací do oběhu. Dárcům se může odebírat plazma až v 18 letech a minimálně po 14 dnech a mají z toho výtěžek 400 korun a firma 1500 korun.
Napsali: M. Urbánek, A. Kotula, P. Hon, M. Kozelský.

Sestřička nám vše ukázala na názorné ukázce (Mgr. Jitka Švidrnochová). Paní učitelce odebíraly krev, která proudí přes přístroj, ze které se vyrábí plazma a krev bez plazmy se potom vrací zpátky do těla. Tento cyklus se asi opakuje 3x. U žen to trvá při odběru 750 ml plazmy do 40 minut a u mužů to zhruba trvá při stejnem množství od 40 do 50 minut. Vyrobená plazma se potom uskladní do mrazáku a za pár dní jim přijdou testy, jestli dárce nemá různé nemoci.

Napsali: Kuba Biolek, Lukáš Ševčík, Martin Mučka, Michal Korpas, Robert Schulhauser