Exkurze žáků 9. tříd

Dlouhé Stráně
Dlouhé, strmé stráně a pod nimi nízká budova připomínající horskou chatu. To bylo první setkání žáků 9. tříd s vodní přečerpávací elektrárnou Dlouhé Stráně. Za turbínami (největšími v Evropě) jsme museli tunelem do podzemí. Elektrárna je uváděna do chodu v Praze a do dvou minut dosahuje maximálního výkonu. K elektrárně náleží dvě vodní nádrže. Spodní byla téměř prázdná, voda byla přečerpána do nádrže horní. Cesta autobusem nahoru nám poskytla nádherný výhled na okolní krajinu. Na samém vrcholku hory (1340 m n. m.) se rozprostírala rozsáhlá vodní nádrž, připravená kdykoli spustit vodu dolů. Nedaleko nás se tyčily vrcholy Jeseníků  s nejvyšším Pradědem. Pokochali jsme se nádhernou scenérií a 2,5 hodinovou exkurzi zakončili návratem zpět do údolí. Byl už konec září, ale letošní babí léto se projevilo i zde. Ještě krátká zastávka v Karlově Studánce a plni nových dojmů jsme se vrátili domů.
Jarmila Krejčí,  třídní učitelka