Návštěva IBC MSK

V říjnu dostali žáci devátého ročníku úžasnou příležitost navštívit Integrované bezpečnostní centrum Moravskoslezského kraje v centru Ostravy. Níže tak popíši, co všechno jsme se v rámci exkurze dozvěděli.

Co je to vlastně IBC?

Jednoduše řečeno se jedná o budovu, ve které společně operují a pracují různé záchranné bezpečnostní složky – zdravotnická záchranná služba, hasiči, policie ČR a městská policie Ostrava. Celá myšlenka je docela mladá. Nad spoluprací všech složek se začalo uvažovat v devadesátých letech minulého století. Celá budova byla ale uvedena do ostrého provozu až roku 2011.

Co všechno se v budově nachází?

V budově jsou jak záchranáři ze zdravotnické záchranné služby, tak i strážníci Městské policie Ostrava, kteří v budově mají prostory pro školení, výcvik a své ředitelství. Jedny z nejdůležitějších částí budovy jsou prostory, ve kterých budou v případě krize orgány krizového řízení řešit, jak se má v dané situaci postupovat. Ale pro nás snad nejzajímavější částí budovy bylo její samotné srdce – tísňové volání krajského centra. V téhle místnosti spolu spolupracují všechny uvedené záchranné bezpečnostní složky a přijímají tísňová volání.

Jelikož jsme na exkurzi jeli v rámci volby povolání, tak bychom si mohli říct něco o některých profesích, které lze na tomto místě vykonávat. U hasičů se dá dělat více věcí, než si většina lidí myslí. Pokud máte rádi adrenalin, tak byste se mohli stát výjezdním hasičem. Výjezdní hasiči vyjíždí k autonehodám, požárům, povodním, chemickým nehodám atd. Pokud chcete být součástí hasičů, ale nechcete být “ve středu akce”, tak můžete provádět například revize domů nebo organizovat programy pro školy. U hasičů si zkrátka každý může najít své místo.

Mě osobně ale nejvíc zaujala tísňová linka, na kterou jsme si i mohli zkusit dokonce i zavolat.

Nejen že se mi líbí, jak spolu v IBC všechny záchranné složky spolupracují, ale hlavně mě fascinuje síla operátorů, kteří ve dvanáctihodinových směnách musí řešit průměrně přes sto hovorů. Tato profese je vhodná pro lidi, co umí zachovat chladnou hlavu a co nejlépe vytěžit potřebné informace z vystresovaného volajícího.

Exkurze byla celkově nesmírně zajímavá, přiučili jsme se spoustu nových informací a zjistili jsme, co všechno obnáší různé pracovní pozice. Pro každého se našlo něco, co ho zaujalo, i když nad tím nikdy předtím nepřemýšlel. Jsme rádi, že jsme se mohli exkurze účastnit a doufáme, že se tahle příležitost naskytne i pro následující deváté ročníky.

Autorka: Julie Demelová, 9. B