Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality ZŠ > Exkurze do Osvětimi

Exkurze do OsvětimiV pondělí 4.12 jsme se s žáky devátých ročníků společně vypravili na exkurzi do Osvětimi - největšího nacistického koncentrační a vyhlazovacího tábora, který byl založen v roce 1940. Jak se dnes říká – Osvětim – továrna na smrt.

Obecně měli všichni žáci alespoň nějaké povědomí o tom, co se v Osvětimi během války odehrávalo. V hodinách dějepisu a českého jazyka jsme s žáky o tomto tématu mluvili a připravovali jsme děti na to, že samotné místo v nich může vyvolat nepříjemné pocity. Nikdo nepředpokládal, že návštěva místa, ve kterém se stalo tolik nemyslitelného zla, člověka neovlivní.

Po příjezdu jsme společně s průvodkyní prošli oba tábory v Osvětimi i v Březince. Její poutavý výklad o všech hrůzách, které byly páchány na lidech většinou židovského původu, nenechal nikoho chladným.

S dětmi jsme viděli budovy, ve kterých Židé žili, slyšeli jsme, v jakých podmínkách museli vězni těžce pracovat, jak krutě byli trestáni, ponižováni, popravováni. Také jsme navštívili pozůstatky krematorií a plynových komor, kde byli Židé po stovkách upalováni.

Myslím, že návštěva tohoto místa ve všech zanechala hluboký, nepopsatelně smutný až depresivní zážitek.

Aby si děti mohly spravit náladu, poslední zastávkou naší exkurze bylo město Krakow. Toto krásné historické město jsme procházeli s průvodcem, navštívili jsme Wavel, prohlédli si několik kostelů a historických památek, o které v Krakowě není nouze. Nakonec jsme navštívili vánoční trhy, které jsou v Krakowě proslulé. Díky nádherné vánoční výzdobě, osvětlenému náměstí, spoustě stánků s dobrotami a příjemné vánoční hudbě jsme se všichni krásně vánočně naladili a mohli spokojeně odjet domů.