Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality ZŠ > Kulturně-historická exkurze do Lednice

Kulturně-historická exkurze do LedniceV rámci osnov osmého ročníku, se dne 7. 5. uskutečnil kulturně-historický zájezd na jižní Moravu. Cílem byl areál známého zámku Lednice, kterého se nakonec zúčastnilo 61 dětí, což byl hojný počet.

Vyjeli jsme časně ráno, abychom náročný program zvládli. Okolo půl jedenácté nás přivítal stále trošku plačtivý areál zámku. Děti viděly překrásný exteriér, upravený během poloviny 19. století v neogotickém slohu a část francouzské zahrady, která se nám zdála jako podle pravítka. Následovala prohlídka vnitřních prostor, kde jsme se dozvěděli mnohé o životě šlechty i rodu, který zámek vlastnil. Žáci mohli obdivovat honosné reprezentační sály, mnoho prostor a salonků, často detailně zdobených nákladným dřevem. Všem nám přecházel zrak.

Z honosného sídla jsme spěchali na loďky, křižující řeku Dyji, a to od zámku skrze mnoho zákrutů – meandrů, přes místní zelenou přírodu až další dominantě, jíž byl minaret, sloužící jako malebná rozhledna, z níž bylo vidět do celého kraje. Všichni si výhled pochvalovali, třebaže museli zdolat přes tři sta schodů, podali skvělý výkon a zvládli i tuto nesnáz. Odtamtud jsme směřovali do velkého anglického parku přes cestu, kopírující řeku až k zámku. Tam jsme se však již déle nezdržovali a zamířili na poslední z cílů výpravy, a sice muzea mučících nástrojů, kde jsme si prohlédli, jak hrozné způsoby mučení během minulých staletí existovaly a shodli se, že jen dobře, že tato doba je již pryč Jak se připozdívalo, rozhodli jsme se vyhledat náš autobus, který nás ve večerních hodinách v pořádku vysadil u naší školy.

Dětem se exkurze líbila, nejvíc se v autobuse hovořilo o prostorách zámku, ale i minaretu nebo mučících nástrojích.